Amphenol Aerospace Operations D38999/24FH55PN
D38999/24FH55PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH55PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FH55PN.pdf
Availability of D38999/24FH55PN
QUANTITY
D38999/24FH55PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH55PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH55PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH55PN
Related LinksD38999/, D38999/24FH55PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FH55PN Details Description
Related parts for D38999/24FH55PN
RES SMD 732K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
PLIERS SOFT GRIP 7.0" datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf