TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FH55SD-LC
D38999/24FH55SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH55SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FH55SD-LC.pdf
Availability of D38999/24FH55SD-LC
QUANTITY
D38999/24FH55SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH55SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH55SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH55SD-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FH55SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FH55SD-LC Details Description
Related parts for D38999/24FH55SD-LC
IC REG LDO 3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A MELF datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL SYNC 14-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DINRAIL 35MMX7.5MM SLTTD 1M 1=10 datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 25W datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 25A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A POWERDI323 datasheet.pdf
4700UF 10V 25X30MM 85C 15000H datasheet.pdf