Amphenol Aerospace Operations D38999/24FH55SN
D38999/24FH55SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FH55SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FH55SN.pdf
Availability of D38999/24FH55SN
QUANTITY
D38999/24FH55SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FH55SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FH55SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FH55SN
Related LinksD38999/, D38999/24FH55SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FH55SN Details Description
Related parts for D38999/24FH55SN
BOARD DEMO PICDEM-2 PLUS datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 40DIP datasheet.pdf
FERRITE CHIP 240 OHM 200MA 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
DUAL GANG JUNC BOX 2.77" datasheet.pdf
JT 41C 41#20 PIN RECP datasheet.pdf
180000UF 6.3V 51X67 85C ST datasheet.pdf