Amphenol Aerospace Operations D38999/24FJ19PA
D38999/24FJ19PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ19PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FJ19PA.pdf
Availability of D38999/24FJ19PA
QUANTITY
D38999/24FJ19PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ19PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ19PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ19PA
Related LinksD38999/, D38999/24FJ19PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FJ19PA Details Description
Related parts for D38999/24FJ19PA
IC RESET MONITOR 4.375V SOT23B-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 28AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.36A 71 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
10000UF 40V 40X50MM 85C 15000H datasheet.pdf