Souriau Connection Technology D38999/24FJ19PAL
D38999/24FJ19PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ19PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24FJ19PAL.pdf
Availability of D38999/24FJ19PAL
QUANTITY
D38999/24FJ19PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ19PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ19PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ19PAL
Related LinksD38999/2, D38999/24FJ19PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FJ19PAL Details Description
Related parts for D38999/24FJ19PAL
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 650MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
RES 1.20K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf