Souriau Connection Technology D38999/24FJ19SNL
D38999/24FJ19SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ19SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24FJ19SNL.pdf
Availability of D38999/24FJ19SNL
QUANTITY
D38999/24FJ19SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ19SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ19SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ19SNL
Related LinksD38999/2, D38999/24FJ19SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FJ19SNL Details Description
Related parts for D38999/24FJ19SNL
RES 130 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST/NC 0.1A QC TER datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf