Souriau Connection Technology D38999/24FJ19SNL
D38999/24FJ19SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ19SNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24FJ19SNL.pdf
Availability of D38999/24FJ19SNL
QUANTITY
D38999/24FJ19SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ19SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ19SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ19SNL
Related LinksD38999/2, D38999/24FJ19SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FJ19SNL Details Description
Related parts for D38999/24FJ19SNL
TVS DIODE 3VWM SOT3236 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
FUSE 315A 1250V 1/110 AR CU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" TFN MUHFM datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 115MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
BOX RECP 110 POS C/E datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf