TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ24JC
D38999/24FJ24JC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ24JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ24JC.pdf
Availability of D38999/24FJ24JC
QUANTITY
D38999/24FJ24JC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ24JC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ24JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ24JC
Related LinksD38999/, D38999/24FJ24JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ24JC Details Description
Related parts for D38999/24FJ24JC
FIXED IND 4.7UH 285MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC LINE TRANSCEIVER 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
TECH SUPPORT OSEKTIME PROJECT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220F datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 1MM 34POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W T18 datasheet.pdf