Amphenol Aerospace Operations D38999/24FJ24SC
D38999/24FJ24SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ24SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FJ24SC.pdf
Availability of D38999/24FJ24SC
QUANTITY
D38999/24FJ24SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ24SC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ24SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ24SC
Related LinksD38999/, D38999/24FJ24SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FJ24SC Details Description
Related parts for D38999/24FJ24SC
IC 8BIT SHIFT REGISTER 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN R/A SHELL T/H KEY 36POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 1% RADIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 374 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 5A DO214AB datasheet.pdf