Hirose Electric Co Ltd HIF3BC-10PA-2.54DS(71)
HIF3BC-10PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3BC-10PA-2.54DS(71)
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3BC-10PA-2.54DS(71).pdf
Availability of HIF3BC-10PA-2.54DS(71)
QUANTITY
HIF3BC-10PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3BC-10PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3BC-10PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3BC-10PA-2.54DS(71)
Related LinksHIF3BC-10PA, HIF3BC-10PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3BC-10PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for HIF3BC-10PA-2.54DS(71)
IC REG LDO 3.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 105MSPS 52-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 156VWM 245VC P600 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf