TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ24SD-LC
D38999/24FJ24SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ24SD-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ24SD-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ24SD-LC
QUANTITY
D38999/24FJ24SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ24SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ24SD-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ24SD-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ24SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ24SD-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ24SD-LC
RES 0.15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
ACCELEROMETER SNGL 1G DIL8 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A ROLLR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf