Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMC-2.5A
BK/GMC-2.5A picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMC-2.5A
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMC-2.5A.pdf
Availability of BK/GMC-2.5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/GMC-2.5A Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMC-2.5A
Internal Part NumberEIS-BK/GMC-2.5A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGMC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t13
ApprovalsCSA, KC-MARK, MITI, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.035 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMC-2.5A
Related LinksBK/GM, BK/GMC-2.5A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMC-2.5A Details Description
Related parts for BK/GMC-2.5A
RES ARRAY 7 RES 120 OHM 8SIP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.986UH SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 25POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/03/90 3.5SN BK TU datasheet.pdf
1" PLENUM RATED SLEEVING datasheet.pdf