Linx Technologies TR-916-SC-S
TR-916-SC-S picture photo
Mfg. Part Number
TR-916-SC-S
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
TRANSCEIVER RF 916MHZ 20PIN SMD
Datasheet Download
TR-916-SC-S.pdf
Availability of TR-916-SC-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TR-916-SC-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TR-916-SC-S
Internal Part NumberEIS-TR-916-SC-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConsiderations for Sending Data Over a Wireless Link
Understanding RF Modules
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package20
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesSC
Packaging-
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
ModulationFSK
Frequency916MHz
Data Rate33.6kbps
Power - Output4dBm
Sensitivity-95dBm
Serial InterfacesUART
Antenna TypeNot Included
Memory Size-
Voltage - Supply2.7 V ~ 13 V
Current - Receiving15mA
Current - Transmitting29mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR-916-SC-S
Related LinksTR-91, TR-916-SC-S Datasheet, Linx Technologies Distributor
TR-916-SC-S Details Description
Related parts for TR-916-SC-S
MODULE IRDA 115.2KBPS 6SMD datasheet.pdf
IC MCU 4K FLASH 50MHZ 52PQFP datasheet.pdf
GDT 2000V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V 0402 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 20"L X 18"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 135 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
15+2 VERT MALE CONN datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 500MW DO213AB datasheet.pdf