Vishay/Dale RWR89N4R02BSS73
RWR89N4R02BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N4R02BSS73
Brief Description
RES 4.02 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N4R02BSS73.pdf
Availability of RWR89N4R02BSS73
QUANTITY
RWR89N4R02BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N4R02BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89N4R02BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N4R02BSS73
Related LinksRWR89N4, RWR89N4R02BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N4R02BSS73 Details Description
Related parts for RWR89N4R02BSS73
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 45A TO-262 datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR ECL 2IN 8-TSSOP datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 20MM COIN datasheet.pdf
CA,62.5,24F,OFNP,MPO datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 21C P 72" RBW NI datasheet.pdf
IC REG LDO 0.75V 0.5A 5DFN datasheet.pdf