ITT Cannon, LLC MS3124F12-10PX
MS3124F12-10PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3124F12-10PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3124F12-10PX.pdf
Availability of MS3124F12-10PX
QUANTITY
MS3124F12-10PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124F12-10PX
Internal Part NumberEIS-MS3124F12-10PX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124F12-10PX
Related LinksMS3124F, MS3124F12-10PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3124F12-10PX Details Description
Related parts for MS3124F12-10PX
IC SUPERVISOR CPU 8K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 240V 400MA RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 255MA 1.9 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 100MA 6.8 OHM datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf