TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ29BN
D38999/24FJ29BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ29BN
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ29BN.pdf
Availability of D38999/24FJ29BN
QUANTITY
D38999/24FJ29BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ29BN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ29BN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ29BN
Related LinksD38999/, D38999/24FJ29BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ29BN Details Description
Related parts for D38999/24FJ29BN
TERM BLOCK HDR 42POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 32MA 24VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 8.5A 19.3 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf