Souriau Connection Technology D38999/24FJ29SAL
D38999/24FJ29SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ29SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24FJ29SAL.pdf
Availability of D38999/24FJ29SAL
QUANTITY
D38999/24FJ29SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ29SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ29SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ29SAL
Related LinksD38999/2, D38999/24FJ29SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FJ29SAL Details Description
Related parts for D38999/24FJ29SAL
RES SMD 475 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 60A LFPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CABLE HIGH FLEX POWER 5M datasheet.pdf
RES 182 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf