TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43PA-LC
D38999/24FJ43PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43PA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ43PA-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ43PA-LC
QUANTITY
D38999/24FJ43PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43PA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ43PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43PA-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ43PA-LC
TRANS KEYFOB 315MH 1 BUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 24 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 6SOT datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
9+9 WAY F CRIMP S/BORE W/HEX JS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 20A TO220F datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf