| Internal Part Number | EIS-V481DB40 | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | DB | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 675V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 750V | |
| Varistor Voltage (Max) | 825V | |
| Current - Surge | 40kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 480VAC | |
| Maximum DC Volts | 640VDC | |