TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43PC-LC
D38999/24FJ43PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43PC-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ43PC-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ43PC-LC
QUANTITY
D38999/24FJ43PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43PC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43PC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43PC-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ43PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43PC-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ43PC-LC
JUMPER-H9991TR/1853OR/H9991TR 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 50MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf