TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43PN-LC
D38999/24FJ43PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43PN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ43PN-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ43PN-LC
QUANTITY
D38999/24FJ43PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43PN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43PN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ43PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43PN-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ43PN-LC
IC OPAMP/COMP/REF MICROPWR 8-DFN datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 16" 7S FIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W .005% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 130 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf