Souriau Connection Technology D38999/24FJ43PNL
D38999/24FJ43PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43PNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24FJ43PNL.pdf
Availability of D38999/24FJ43PNL
QUANTITY
D38999/24FJ43PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43PNL
Related LinksD38999/2, D38999/24FJ43PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FJ43PNL Details Description
Related parts for D38999/24FJ43PNL
Crystal 4.0960MHz 50ppm 18pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
CASE PLSTC ORG 28.31"L X 22.33"W datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER CK505 64TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 680FPSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf