TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ61BD
D38999/24FJ61BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ61BD.pdf
Availability of D38999/24FJ61BD
QUANTITY
D38999/24FJ61BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61BD
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61BD
Related LinksD38999/, D38999/24FJ61BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ61BD Details Description
Related parts for D38999/24FJ61BD
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 145MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PST 5A 250V datasheet.pdf
OSC MEMS 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 42POS datasheet.pdf