TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ61JN
D38999/24FJ61JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ61JN.pdf
Availability of D38999/24FJ61JN
QUANTITY
D38999/24FJ61JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61JN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61JN
Related LinksD38999/, D38999/24FJ61JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ61JN Details Description
Related parts for D38999/24FJ61JN
SURGE SUPP THYRISTOR 160V TO-92 datasheet.pdf
ADAPTER QUICKWRITER 4GANG 44PLCC datasheet.pdf
IC TDM OVER PACKET 484BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
FUSEHOLDER FOR 5X20 30DEG PNL MT datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
KE/POK91 EARTH PLATE SHORT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 4" datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf