TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ61PA-LC
D38999/24FJ61PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61PA-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ61PA-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ61PA-LC
QUANTITY
D38999/24FJ61PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61PA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ61PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ61PA-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ61PA-LC
TERM BLK W/LED DL LL GND 10-36 datasheet.pdf
IC FPGA 426 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00062UF 5% 1000VDC AX datasheet.pdf