Microchip Technology PIC16F872-I/SO
PIC16F872-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F872-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F872-I/SO.pdf
Availability of PIC16F872-I/SO
QUANTITY
PIC16F872-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F872-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F872-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F872-I/SO
Related LinksPIC16F8, PIC16F872-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F872-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F872-I/SO
IC REG LDO 12V 2A TO220-4 datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
HEAT SINK 21MM X 21MM X 7.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE ETHERNET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf