TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ61PN-LC
D38999/24FJ61PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61PN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ61PN-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ61PN-LC
QUANTITY
D38999/24FJ61PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61PN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61PN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ61PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ61PN-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ61PN-LC
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 1.5GB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
4151-21 TERMINAL DRAG PLA datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 104VC P600 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf