TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ61SB-LC
D38999/24FJ61SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ61SB-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ61SB-LC
QUANTITY
D38999/24FJ61SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ61SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ61SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ61SB-LC
TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC OCXO 20.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 1024POS 50K 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 18 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
DEVICE MARKER ETO SM 22/22 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT SKT datasheet.pdf