TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ61SE
D38999/24FJ61SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ61SE.pdf
Availability of D38999/24FJ61SE
QUANTITY
D38999/24FJ61SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61SE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61SE
Related LinksD38999/, D38999/24FJ61SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ61SE Details Description
Related parts for D38999/24FJ61SE
RES SMD 137K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM24T/MC24G/MDM24T datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 320MA 750 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 500KHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN RED PVC FREE datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf