Amphenol Aerospace Operations D38999/24JD18HN
D38999/24JD18HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JD18HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24JD18HN.pdf
Availability of D38999/24JD18HN
QUANTITY
D38999/24JD18HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JD18HN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JD18HN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JD18HN
Related LinksD38999/, D38999/24JD18HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JD18HN Details Description
Related parts for D38999/24JD18HN
CAP TANT 8.2UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 2% 50VDC 2416 datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
WX 1011 SOLDER STATION W/WXMP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PASSIVE ELECTRODE FOR SHIELD datasheet.pdf
IC CLK GENERATION CHIP 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG SS 10POS STRT W/PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf