Amphenol Aerospace Operations D38999/24JD18PN
D38999/24JD18PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JD18PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24JD18PN.pdf
Availability of D38999/24JD18PN
QUANTITY
D38999/24JD18PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JD18PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JD18PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JD18PN
Related LinksD38999/, D38999/24JD18PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JD18PN Details Description
Related parts for D38999/24JD18PN
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT MLX90129 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
IO NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
FIXED IND 82MH 55MA 43 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 15POS THRUHL datasheet.pdf