Amphenol Aerospace Operations D38999/24JE26AN
D38999/24JE26AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JE26AN
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24JE26AN.pdf
Availability of D38999/24JE26AN
QUANTITY
D38999/24JE26AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JE26AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JE26AN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JE26AN
Related LinksD38999/, D38999/24JE26AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JE26AN Details Description
Related parts for D38999/24JE26AN
Connector Quick Connect Receptacle 20-24 AWG 0.062" (1.57mm) Crimp datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3049A/H1504TR 2" datasheet.pdf
SPACER MOUNTS LED T-1 .250" datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 178K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 13MM datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X1800MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf