Amphenol Aerospace Operations D38999/24JE35PC
D38999/24JE35PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JE35PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24JE35PC.pdf
Availability of D38999/24JE35PC
QUANTITY
D38999/24JE35PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JE35PC
Internal Part NumberEIS-D38999/24JE35PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JE35PC
Related LinksD38999/, D38999/24JE35PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JE35PC Details Description
Related parts for D38999/24JE35PC
JUMPER-H1507TR/A2015W/X 3" datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 80NH 37A 0.35 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS DUAL SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 20UF 60V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 50VC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf