Amphenol Aerospace Operations D38999/24JH21AN
D38999/24JH21AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JH21AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24JH21AN.pdf
Availability of D38999/24JH21AN
QUANTITY
D38999/24JH21AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JH21AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JH21AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JH21AN
Related LinksD38999/, D38999/24JH21AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JH21AN Details Description
Related parts for D38999/24JH21AN
RES 22.5K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 2POS PLUG-WIRE 1M datasheet.pdf
PLUGGABLE SURGE ARRESTER datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A BNCM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf