Amphenol Aerospace Operations D38999/24JH21PN
D38999/24JH21PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JH21PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24JH21PN.pdf
Availability of D38999/24JH21PN
QUANTITY
D38999/24JH21PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JH21PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JH21PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JH21PN
Related LinksD38999/, D38999/24JH21PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JH21PN Details Description
Related parts for D38999/24JH21PN
FIXED IND 390UH 4.4A 85 MOHM TH datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 15POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG N 50 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 3.5MM datasheet.pdf
BOARD DELTA SIGMA ADC LTC2448 datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
DIA 4MM 3MM PIGT NPN NO datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NPO 0603 datasheet.pdf