Amphenol Aerospace Operations D38999/24JJ24PN
D38999/24JJ24PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JJ24PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24JJ24PN.pdf
Availability of D38999/24JJ24PN
QUANTITY
D38999/24JJ24PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JJ24PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JJ24PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JJ24PN
Related LinksD38999/, D38999/24JJ24PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JJ24PN Details Description
Related parts for D38999/24JJ24PN
IC CLK BUFFER 2:4 16SOIC datasheet.pdf
IC MTSI-XL SWITCHING MQFP100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 7PPM datasheet.pdf
IC MUX MONO CMOS ANALOG SOIC datasheet.pdf
ROUND SPACER M8 NYLON 10MM datasheet.pdf
CONN HDR 10.16MM VERT PCB 6POS datasheet.pdf