Amphenol Aerospace Operations D38999/24KB98SB
D38999/24KB98SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KB98SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24KB98SB.pdf
Availability of D38999/24KB98SB
QUANTITY
D38999/24KB98SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KB98SB
Internal Part NumberEIS-D38999/24KB98SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KB98SB
Related LinksD38999/, D38999/24KB98SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24KB98SB Details Description
Related parts for D38999/24KB98SB
IC LINE DRIVER QD MONO 14SOEIAJ datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 324CSGBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT HDK78 datasheet.pdf
Connector Socket 98 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf