Amphenol Aerospace Operations D38999/24KD18PB
D38999/24KD18PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KD18PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24KD18PB.pdf
Availability of D38999/24KD18PB
QUANTITY
D38999/24KD18PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KD18PB
Internal Part NumberEIS-D38999/24KD18PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KD18PB
Related LinksD38999/, D38999/24KD18PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24KD18PB Details Description
Related parts for D38999/24KD18PB
RES SMD 1.62K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 240W datasheet.pdf
A218 CONTROLLER VER 2 datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ B CODED 1.0 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN M12 datasheet.pdf