Amphenol Aerospace Operations D38999/24KD18SN
D38999/24KD18SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KD18SN
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24KD18SN.pdf
Availability of D38999/24KD18SN
QUANTITY
D38999/24KD18SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KD18SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24KD18SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KD18SN
Related LinksD38999/, D38999/24KD18SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24KD18SN Details Description
Related parts for D38999/24KD18SN
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 250V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS 90DEG datasheet.pdf
IC FPGA 194 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 6POS datasheet.pdf
FO C/A LC BRN LC XG AQU datasheet.pdf
Adjustable Output Ultralow IQ, 200 mA, SOT-23, anyCAP⑩ Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf