Souriau Connection Technology D38999/24KE35SA
D38999/24KE35SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KE35SA
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24KE35SA.pdf
Availability of D38999/24KE35SA
QUANTITY
D38999/24KE35SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KE35SA
Internal Part NumberEIS-D38999/24KE35SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KE35SA
Related LinksD38999/, D38999/24KE35SA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24KE35SA Details Description
Related parts for D38999/24KE35SA
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS 0.156 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
IC ADVANCED POWER SWITCH 6WLCSP datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf
TM3475M016BLBA datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC datasheet.pdf