Souriau Connection Technology D38999/24KF32PA
D38999/24KF32PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KF32PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24KF32PA.pdf
Availability of D38999/24KF32PA
QUANTITY
D38999/24KF32PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KF32PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24KF32PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KF32PA
Related LinksD38999/, D38999/24KF32PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24KF32PA Details Description
Related parts for D38999/24KF32PA
CONN PLUG BANANA SOLDERLESS INSU datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
IC CTRLR PWM PROG OVP HV 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR STM8T143 TOUCH datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 2.36"L X 1.67"W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf