Souriau Connection Technology D38999/24KG16PNL
D38999/24KG16PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KG16PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24KG16PNL.pdf
Availability of D38999/24KG16PNL
QUANTITY
D38999/24KG16PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KG16PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24KG16PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KG16PNL
Related LinksD38999/2, D38999/24KG16PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24KG16PNL Details Description
Related parts for D38999/24KG16PNL
RES SMD 5.11K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M12 5V datasheet.pdf
CAP CER 47UF 16V Y5V 1210 datasheet.pdf
ANTENNA 470-860MHZ UHF SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 27A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF 50V RADIAL datasheet.pdf
MA-11DP21C3 3M CABLE 2 N/C + 1 N datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEAT SHRINK GREEN .75" datasheet.pdf
CAP FILM 0.00062UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf