C&K Components KS11R23CBD
KS11R23CBD picture photo
Mfg. Part Number
KS11R23CBD
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V
Datasheet Download
KS11R23CBD.pdf
Availability of KS11R23CBD
QUANTITY
KS11R23CBD Order Process
Ship out your order
Specifications of KS11R23CBD
Internal Part NumberEIS-KS11R23CBD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKS
PackagingBulk
TypeKeyswitch
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KS11R23CBD
Related LinksKS11R, KS11R23CBD Datasheet, C&K Components Distributor
KS11R23CBD Details Description
Related parts for KS11R23CBD
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 25V 400A DO-214AA datasheet.pdf
CONN SPADE SPRING 16-14AWG SOLIS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 4A 800V GBL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 600A 2TOWER datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 50W TO204AD datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf