Amphenol Aerospace Operations D38999/24KG41BB
D38999/24KG41BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KG41BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24KG41BB.pdf
Availability of D38999/24KG41BB
QUANTITY
D38999/24KG41BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KG41BB
Internal Part NumberEIS-D38999/24KG41BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesFirewall Usage, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KG41BB
Related LinksD38999/, D38999/24KG41BB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24KG41BB Details Description
Related parts for D38999/24KG41BB
LED LT BAR 8.89X3.81MM SGL GREEN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC DRIVER SPI 8CH HS/LS 24-SSOP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 300MA datasheet.pdf
TRANS 2NPN 20V 7.5A 8SO datasheet.pdf
STOP PIN ISO datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CABLE DUCT END CAP datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA PJ SILIC 0.75 25 datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf