Amphenol Aerospace Operations D38999/24KG41SN
D38999/24KG41SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KG41SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24KG41SN.pdf
Availability of D38999/24KG41SN
QUANTITY
D38999/24KG41SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KG41SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24KG41SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KG41SN
Related LinksD38999/, D38999/24KG41SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24KG41SN Details Description
Related parts for D38999/24KG41SN
STAND WECO PLUG PATCH CORD 96" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 8 POLE 6 POS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MRAM 4MBIT 40MHZ 8DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf