Souriau Connection Technology D38999/24KJ24PN
D38999/24KJ24PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KJ24PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24KJ24PN.pdf
Availability of D38999/24KJ24PN
QUANTITY
D38999/24KJ24PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KJ24PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24KJ24PN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KJ24PN
Related LinksD38999/, D38999/24KJ24PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24KJ24PN Details Description
Related parts for D38999/24KJ24PN
RELAY SSR 280VAC 10A PANEL MOUNT datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .025W STER 16WQFN datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 6POS SLD CUP datasheet.pdf