Amphenol Aerospace Operations D38999/24MD35HN
D38999/24MD35HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MD35HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24MD35HN.pdf
Availability of D38999/24MD35HN
QUANTITY
D38999/24MD35HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MD35HN
Internal Part NumberEIS-D38999/24MD35HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MD35HN
Related LinksD38999/, D38999/24MD35HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MD35HN Details Description
Related parts for D38999/24MD35HN
FIXED IND 150UH 3.4A 62 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 150KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 260mA (Switch) Backlight 6-DFN (2x2) datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
LED T1-3/4 GREEN 565NM RA PCB datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.976 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf