Amphenol Aerospace Operations D38999/24MG41BA
D38999/24MG41BA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MG41BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/24MG41BA.pdf
Availability of D38999/24MG41BA
QUANTITY
D38999/24MG41BA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MG41BA
Internal Part NumberEIS-D38999/24MG41BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MG41BA
Related LinksD38999/, D38999/24MG41BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MG41BA Details Description
Related parts for D38999/24MG41BA
RES 1.2 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 210MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 900MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT PINS datasheet.pdf