Amphenol Aerospace Operations D38999/24MH53PN
D38999/24MH53PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MH53PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24MH53PN.pdf
Availability of D38999/24MH53PN
QUANTITY
D38999/24MH53PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MH53PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24MH53PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MH53PN
Related LinksD38999/, D38999/24MH53PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MH53PN Details Description
Related parts for D38999/24MH53PN
RES 634 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
KIT REF DESIGN TOP HX FOR TOP258 datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1608 SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT CTRLR TOUCH 16TSSOP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 36MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 38.1MM datasheet.pdf