Amphenol Aerospace Operations D38999/24MH55JA
D38999/24MH55JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MH55JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24MH55JA.pdf
Availability of D38999/24MH55JA
QUANTITY
D38999/24MH55JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MH55JA
Internal Part NumberEIS-D38999/24MH55JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MH55JA
Related LinksD38999/, D38999/24MH55JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MH55JA Details Description
Related parts for D38999/24MH55JA
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COL 8DIP datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 2-WIRE 28-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 6A 50V DPAK datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRIDGE 10DFN datasheet.pdf
SHS 1.5MM 60POS SLDHEADR F NAT datasheet.pdf